Leasing- na czym polega? Jakie mamy rodzaje leasingu? Co może zostać przedmiotem leasingu?
Czym jest Leasing?
Leasing jest umową, pewną formą dzierżawy, na mocy której leasingodawca (finansujący) oddaje przedmiot leasingu do użytku na rzecz leasingobiorcy (korzystający). Udostępnienie odbywa się odpłatnie, na konkretny czas, oraz na ściśle określonych warunkach w umowie. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca ma możliwość wykupu lub pozostawienia przedmiotu w firmie leasingowej.
Co można sfinansować leasingiem?
- samochody osobowe, dostawcze, ciągniki siodłowe itp.
- maszyny i urządzenia budowlane
- sprzęty IT, urządzenia medyczne
- maszyny rolnicze
- nieruchomości
Rodzaje Leasingu:
Leasing operacyjny
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma leasingu wśród przedsiębiorców. Przy tej formie finansowania właścicielem przedmiotu jest leasingodawca, więc po jego stronie leży obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Leasing operacyjny jest traktowany jako usługa, więc do miesięcznej raty doliczana jest opłata 23% VAT, dodatkowo przedsiębiorca całą ratę leasingową może wliczyć w koszty związane z prowadzeniem działalności ( do poniesionych kosztów zaliczymy również czynsz inicjacyjny tzw. wkład własny). Czas umowy leasingu operacyjnego nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji, zazwyczaj trwa to od 24 do 60 miesięcy. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot lub zostawić go u leasingodawcy.
Leasing finansowy
Prawo własności przy tym rodzaju leasingu zostaje po stronie leasingobiorcy, więc to on jest zobowiązany do prowadzenia odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy uznawany jest za dostawę towaru, więc podatek VAT naliczany jest z góry, zazwyczaj do pierwszej raty leasingowej, natomiast do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy tylko część odsetkową raty, nie jak w przypadku leasingu operacyjnego- całą ratę. Umowa leasingu finansowego może być zawarta na dowolny okres, jednak zazwyczaj jest to od 6 do 84 miesięcy, po ostatniej racie przedmiot staje się własnością leasingobiorcy, dodatkowo przedsiębiorca nie musi uiszczać opłaty wstępnej.
Leasing zwrotny
Ta forma leasingu jest doskonałym wyborem w przypadku braku zdolności kredytowej na kolejny kredyt firmowy lub gotówkowy, pozwala ona zachować płynność finansową, odzyskując kapitał, który został ulokowany w danym przedmiocie. Przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej środek trwały, a następnie bierze go w leasing. Prawo własności przechodzi na firmę leasingową, natomiast leasingobiorca nadal może korzystać z przedmiotu. Od sprzedaży środka trwałego trzeba odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT, raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Po spłacie przedmiotu leasingu przedsiębiorca ponownie staje się jego właścicielem. Gotówkę uzyskaną ze sprzedaży środka trwałego można przeznaczyć na inwestycje, rozszerzenie działalności lub spłatę należności wobec wierzycieli. W zależności od instytucji udzielającej leasingu zwrotnego może być wymagany wkład własny, kwota sprzedaży za środek trwały zależna będzie od rodzaju oraz wieku przedmiotu.
Leasing odnawialny
Leasing odnawialny charakteryzuje się krótkim czasem trwania umowy, po której zakończeniu następuje wymiana na nowy przedmiot. Leasingobiorca spłaca jedynie odsetki oraz małą cześć przedmiotu leasingu, adekwatną do spadku jego wartości. Z tej formy leasingu mogą korzystać również osoby fizyczne. W przypadku leasingu odnawialnego wkład własny oraz wysokość miesięcznej raty będą niższe niż w przypadku leasingu operacyjnego.
Leasing konsumencki
Leasing konsumencki dostępny jest dla osób fizycznych, przy tym rodzaju finansowania możemy liczyć na małą ilość formalności. Konsument ma do wyboru leasing fabryczny (od producenta) lub ten oferowany przez pozostałe instytucje leasingowe. Właścicielem samochodu jest leasingodawca, co więcej w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej auta, odszkodowanie trafia do firmy leasingowej, a konsument zostaje bez pojazdu. W racie firma leasingowa dodatkowo proponuje zawrzeć ubezpieczenie, serwis oraz auto zastępcze. Umowa zawierana jest od 12 do 60 miesięcy, po jej zakończeniu pojazd zostaje u leasingodawcy ( opcja z wykupem jest nieopłacalna). Leasing konsumencki nie musi być raportowany do Biku, dzięki czemu nie obciąży zdolności kredytowej osoby fizycznej, jednak tę kwestię należy ustalić z firmą leasingową.
Leasing bezpośredni i pośredni:
bezpośredni– umowa leasingu jest zawierana bezpośrednio z producentem/dystrybutorem przedmiotu
pośredni– przedmiot leasingu finansowany jest za pośrednictwem banku lub firmy leasingowej np. EFL (Leasing Europejski Fundusz Leasingowy).
Decydując się na comiesięczne obciążenie finansowe zarówno w przypadku przedsiębiorcy jak też osoby fizycznej warto dobrze przemyśleć tę decyzję oraz rozpatrzyć wszystkie “za” i “przeciw”. Mam nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi wybór odpowiedniej formy leasingu dostosowaną do Twoich potrzeb.
Sprawdź!
Dodaj komentarz