Leasing,czy pożyczka leasingowa – co wybrać? Jakie są różnice między pożyczką a leasingiem?
Pożyczka leasingowa jest alternatywą dla tradycyjnego finansowania floty samochodowej oraz środków trwałych przez przedsiębiorców. Na pierwszy rzut oka obydwie formy kredytowania niewiele się od siebie różnią. Pożyczki leasingowe powstały, jako rozwiązania dla właścicieli firm spoza białej listy podatników VAT oraz osób korzystających z dotacji unijnych na założenie działalności gospodarczej, a także osoby, które nie prowadzą firmy. W tym artykule omawiam 5 podstawowych różnic pomiędzy typowym leasingiem a pożyczką leasingową i podpowiadam, kiedy najlepiej zastosować poszczególne formy finansowania.
Co sfinansujesz w ramach pożyczki leasingowej?
Pożyczka leasingowa to najprościej mówiąc rozwiązanie- hybryda, któremu całkiem niedaleko jest do zwykłego kredytu gotówkowego. Tym, co zasadniczo różni kredyt gotówkowy od wspomnianej pożyczki jest możliwość wykorzystania środków finansowych oraz instytucja udzielająca kredytu (jest nią firma leasingowa, a nie bank). Pieniądze, które na swój rachunek bankowy otrzyma przedsiębiorca może przeznaczyć wyłącznie na zakup środków trwałych, takich jak:
pojazdy samochodowe (auta osobowe, dostawcze i ciężarowe)
maszyny rolnicze
sprzęt medyczny
inne maszyny i urządzenia, w tym sprzęt biurowy oraz komputerowy
nieruchomości.
Według danych dostępnych na stronie Związku Polskiego Leasingu łączna wartość finansowania z tytułu pożyczek leasingowych wyniosła 10,7 mld złotych, co stanowiło blisko 14% łącznej aktywności firm zajmujących się sprzedażą leasingu na terenie całego kraju.
6 różnic pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową
Na pewno słyszałeś, jak czasami ludzie ironizują zakup mieszkania pod hipotekę, mówiąc, że tylko w teorii są jego właścicielami, natomiast pełna autonomia w użytkowaniu nastąpi z dniem, w którym skończą spłacać kredyt. Chciałoby się powiedzieć, że pożyczka leasingowa jest trochę jak kredyt celowy, z tą różnicą, że w przeciwieństwie do kredytu zakupione środki trwale w dniu nabycia stają się własnością kupującego. W związku z tym nasz firmowy komputer lub samochód nie będzie dzięki temu „należał” do banku ani firmy leasingowej, jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego czy finansowego. W tabeli poniżej zestawiłam 6 podstawowych kryteriów, które pomogą Ci zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi formami finansowania.
KRYTERIUM LEASING OPERACYJNY LEASING FINANSOWY POŻYCZKA LEASINGOWA
Czas trwania umowy powyżej 40% czasu amortyzacji (najczęściej 2- 3 lata) minimum 12 miesięcy od 6 do 120 miesięcy
Wysokość opłaty wstępnej od 20 do 40% wartości przedmiotu finansowania od 20 do 40% wartości przedmiotu finansowania od 0%
Koszty uzyskania przychodów leasingobiorca wlicza w koszty raty netto oraz opłatę wstępną leasingobiorca wlicza w koszty odsetki oraz amortyzację pożyczkobiorca wlicza w koszty odsetki i amortyzację
Amortyzacja po stronie leasingodawcy po stronie leasingobiorcy po stronie pożyczkobiorcy
Podatek VAT doliczany jest do każdej z rat leasingu opłacany z góry, wraz z pierwszą ratą raty są zwolnione z opodatkowania VAT
Wykup uzależniony jest od stawki amortyzacji i okresu wykupu leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu w momencie uiszczenia ostatniej raty pożyczkobiorca jest właścicielem środka trwałego z chwilą jego nabycia
W tym miejscu na pewno zastanawiasz się nad tym, co i dlaczego mogłoby bardziej się opłacać. Perspektywa skorzystania z pożyczki leasingowej jest niezwykle atrakcyjna dla podmiotów gospodarczych niebędących płatnikami VAT. Za wybraniem tej opcji przemawia również zerowa opłata wstępna a także łagodniejsza niż w przypadku banków polityka udzielania kredytu. Firmy leasingowe są w zdecydowanej większości przypadków o wiele mniej restrykcyjne pod względem oceny możliwości finansowych klienta, co wpływa na czas oraz rozpatrywania złożonych wniosków oraz wysoki odsetek przyznawalności pożyczek.
Przykładowo, jeżeli rozważasz zakup auta i planujesz użytkować je przez okres powyżej 5 lat, a przygotowana umowa leasingu operacyjnego bądź finansowego nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca z uwagi na roczną liczbę kilometrów- pożyczka leasingowa będzie w tym wypadku idealnym rozwiązaniem. Co więcej, jeśli w trakcie użytkowania sprzętu zmienisz zdanie lub będziesz chciał go wymienić- masz możliwość jego sprzedaży, która zamieni się w czysty zysk. Decyzja o wyborze konkretnej formy finansowania jest uzależniona od indywidualnych potrzeb firmy, a więc jej zapotrzebowania na amortyzację, odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym oraz innych czynników.
Dodaj komentarz