Starałeś się o kredyt i otrzymałeś odmowę , mimo terminowych spłat obecnych zobowiązań? Na ocenę scoringową wpływa nie tylko Twoja historia w Biku, ale też podstawowe dane takie jak wykształcenie czy wiek kredytobiorcy.
Jest to metoda oceny wiarygodności oraz ryzyka kredytowego osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego starającego się o kredyt bankowy. Banki mają obowiązek korzystania ze scoringu kredytowego. System ten opiera się na ocenie punktowej poprzez zastosowanie narzędzi statystycznych- porównanie naszego profilu z innymi klientami.
Pamiętajmy, że nie tylko sam scoring decyduje o decyzji kredytowej. Oczywiście im wyższa ocena scoringowa klienta, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania finansowania.
Rodzaje scoringu kredytowego:
- Scoring behawioralny polegający na przyznawaniu wnioskodawcy punktów na podstawie analizy jego dotychczasowej obsługi produktów finansowych (o ile została wyrobiona historia kredytowa).
- Scoring aplikacyjny polega na przyznawaniu wnioskodawcy punktów na podstawie jego danych osobistych i majątkowych, określanych w specjalnej karcie scoringowej, które po zsumowaniu stanowią miarę oceny ryzyka związanego z potencjalnym kredytobiorcą.
- Scoring kredytowy jest stosowany przez banki przy udzielaniu kredytów, a także przez niektóre firmy niefinansowe, np. operatorów telekomunikacyjnych przy sprzedaży telefonów z abonamentem.
Co wpływa na ocenę scoringową:
historia kredytowa umieszczona w Biku
ilość otwartych zobowiązań
terminowość w spłacie rat
opóźnienia na ratach, szczególnie powyżej 30 dni
ilość zapytań kredytowych z ostatnich 12 miesięcy
wykształcenie
status mieszkaniowy
stan cywilny
liczba osób na utrzymaniu
posiadanie samochodu
okres zatrudnienia lub prowadzenia działalności, rodzaj pkd
wysokość miesięcznych dochodów
wiek
posiadane rachunki bankowe
Punktacja scoringowa ma duży wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu. Jest to prognoza jak będziesz spłacał kredyt w przyszłosci. Bank oblicza tzw. punkt odcięcia, który stanowi dolny próg przyznania kredytu. Osoby, które uzyskały w swej ocenie znacznie niższą punktację, otrzymają od banku negatywną decyzję kredytową. Z kolei te, które w końcowym wyniku zbliżyły się do punktu odcięcia – być może będą musiały przedstawić lepsze zabezpieczenia kredytu lub wnioskować o niższą kwotę kredytu.
Warto wiedzieć, że w każdym banku nasza ocena scoringowa może być inna, więc nie zniechęcajmy się decyzją negatywną w jednej z dostępnych instytucji. Banki mają swoje modele scoringowe. Jeśli jednak nie wiemy gdzie się udać, warto skorzystać z pośrednika kredytowego, który ma bogatą wiedzę na temat przyznawalności finansowana we wszystkich bankach. Pamiętaj każde dodatkowe nietrafione zapytanie, działa na Twoją niekorzyść.
Dodaj komentarz