Chcesz kupić samochód, sprzęt, lub nieruchomość na firmę?
Leasing będzie najkorzystniejszym wyborem, możesz liczyć na szybki proces oraz minimum formalności.
Z leasingu korzysta wielu przedsiębiorców, produkt ten dzieli się jednak na dwie kategorie, więc warto przemyśleć, która opcja będzie dla danej firmy korzystniejsza. Raty leasingowe można wliczyć w miesięczne koszty związane z prowadzeniem działalności.
Szukając oferty leasingowej, warto porównać kilka instytucji, oraz dokładnie zapoznać się z umową leasingową.
WAŻNE
Raty leasingowe nie obciążają twojej zdolności kredytowej.
OFERTY LEASINGOWE
mLeasing
- oferta obejmuje leasing samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn budowlanych, urządzeń medycznych oraz nieruchomości
- bank proponuje wynajem aut osobowych oraz pojazdów ciężarowych
- waluta PLN,EURO
- opłata wstępna już od 0%, maksymalna 45%
- możliwość finansowania po 6 miesiącu działalności
- raty równe, możliwe sezonowe
- minimum dokumentów
- maksymalny okres leasingu to 60 miesięcy
PKO LEASING
- okres finansowania to nawet 84 miesiące
- samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony
- ciągniki siodłowe, naczepy, pojazdy specjalistyczne, sprzęt medyczny, maszyny rolnicze
- działalność minimum 3 miesiące
- opłata wstępna od 0%
- waluta PLN i EURO
- szybka decyzja leasingowa
- minimum formalności
Leasing Europejski Fundusz Leasingowy
- przedmiotem leasingu mogą być samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, sprzęt rolniczy, IT , medyczny czy budowlany
- wpłata własna od 0%
- możliwość finansowania sprzętów nowych oraz używanych
- możliwość odliczenia do 100% podatku VAT
- z finansowania mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, rolnicy czy lekarze.
- szybki proces oraz minimum formalności
- maksymalny okres leasingu to 60 miesięcy samochodów osobowych dostawczych, maszyny rolnicze do 108 miesięcy
Leasing Internetowy Fundusz Leasingowy
- bez sprawdzania BIK i KRD
- szybki czas załatwienia formalności
- oferta skierowana dla nowych, młodych firm i obcokrajowców
- okres leasingu do 60 miesięcy
- wpłata własna od 10%
- indywidualne podejście do klienta
- nawet 8-letnie samochody
Leasing LeaseLink
- kwota leasingu to maksymalnie 50 000PLN netto
- oferta skierowana do JDG, wszelkich spółek, fundacji, czy stowarzyszeń
- okres umowy leasingowej wynosi od 18 do 48 miesięcy
- minimalny wkład własny to 10%, zaś maksymalny 40%
- cały proces online, minimum formalności
- szybka decyzja ostateczna
Leasing dla firm
Przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w swój biznes, mają do dyspozycji wiele form finansowania. Jednym z nich jest leasing, który łączy w sobie funkcje kredytu oraz wynajmu długoterminowego. Dzięki niemu sfinansujesz zakup wyposażenia dla swojej firmy, nie angażując przy tym środków własnych.
Co to jest leasing dla firm?
Leasing polega na użyczeniu środków trwałych i możliwości korzystania z nich w zamian za uiszczanie miesięcznych opłat. Jest to umowa cywilnoprawna, w której stronami są leasingodawca, będący korzystającym oraz leasingobiorca, czyli podmiot finansujący. Najprościej rzecz ujmując, leasing dla firm jest formą wynajmu długoterminowego, z możliwością zakupu wydzierżawionych przedmiotów po zakończeniu okresu obowiązywania umowy. Wówczas użytkowane środki trwałe stają się własnością leasingobiorcy.
Warunkiem skorzystania z leasingu jest wpłata własna, której wysokość wyliczana jest na podstawie wartości dzierżawionej rzeczy. W umowie określone są ponadto warunki, w jaki sposób oraz w jakim zakresie można użytkować wynajmowane środki trwałe.
Jakie są rodzaje leasingu dla firm?
Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje leasingu, które różnią się sposobem rozliczania kosztów działalności oraz długością trwania umowy. Wyróżnia się:
- Leasing operacyjny –przy tej formie dzierżawiony przedmiot wchodzi w skład majątku leasingodawcy, natomiast leasingobiorca może wpisać w koszty przychodu raty. Podatek VAT jest doliczany do comiesięcznych opłat i nie ma konieczności pokrywać go w całości na początku umowy. Po zakończeniu okresu leasingu przedsiębiorca może wykupić wynajmowany przedmiot
- Leasing finansowy –istotą takiej umowy jest to, że najmowane środki trwałe zaliczane są do składników majątku leasingobiorcy i podlegają odpisom amortyzacyjnym. Ponadto podatek VAT uiszczany jest w całości jeszcze przed rozpoczęciem umowy. Jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorca może uwzględnić jedynie odsetki rat leasingowych. Po zakończeniu umowy, użytkowany przedmiot staje się własnością leasingobiorcy.
Co może być przedmiotem leasingu dla firm?
Leasing jest formą finansowania inwestycji, dzięki której można prowadzić i rozwijać działalność. Przedmiotem leasingu mogą być rzeczy nowe i używane, takie jak sprzęt komputerowy, samochody osobowe i ciężarowe czy urządzenia biurowe. W leasing możesz wziąć również linie produkcyjne, licencje, oprogramowanie, a nawet nieruchomość, jeżeli ma służyć do prowadzenia działalności.
Jaki jest maksymalny okres leasingu firmowego?
Wszystko zależy od przedmiotu leasingu oraz warunków ustalonych przed leasingodawcę. Według przepisów przyjmuje się, że leasing operacyjny nie może trwać dłużej niż 40% okresu amortyzacji. Zazwyczaj umowę podpisuje się maksymalnie na okres 60 miesięcy w przypadku rzeczy ruchomych, z możliwością wydłużenia nawet do 120 miesięcy dla nieruchomości.
Leasing finansowy jest bardziej elastyczny pod tym względem. Strony mają większą swobodę w ustalaniu okresu trwania leasingu. Większość firm oferuje możliwość wzięcia leasingu na czas 60 lub 84 miesiące. Zdarzają się jednak propozycje zawarcia umowy nawet na 108 miesięcy.
Jak wygląda leasing dla nowych firm?
Przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek ze swoim biznesem, mogą mieć trudności w otrzymaniu leasingu. Zwykle z takiej formy finansowania mają szansę skorzystać firmy, które prowadzą działalność minimum 6 miesięcy. Niektórzy leasingodawcy oferują swoje usługi również nowym przedsiębiorstwom, które dopiero wchodzą na rynek lub mają staż krótszy niż 6 miesięcy. W tym przypadku konieczne będzie zabezpieczenie leasingu w formie:
- poręczenia,
- gwarancji odkupu,
- hipoteki na nieruchomości,
- przewłaszczenia majątku.
Leasingodawcy mogą indywidualnie określić formę zabezpieczenia dla danej firmy. Ponadto w warunkach umowy mogą ustalić prawo do jej natychmiastowego rozwiązania, w przypadku niewywiązywania się ze spłaty.
Czy otrzymam leasing dla firm na ryczałcie?
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się ryczałtem, również mogą skorzystać leasingu. Nie przyniesie to jednak korzyści podatkowych, gdyż nie mogą uwzględnić opłat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów. Ponadto w takich przypadkach stosuje się zazwyczaj uproszczone zasady finansowania, biorąc pod uwagę m.in. zdolność kredytową.