Branża faktoringu z roku na rok rozwija się bardzo dynamicznie. Poniżej przedstawiamy rodzaje, formy oraz możliwości rozliczeń z firmą faktoringową.
Nie wiesz, co to jest faktoring? Zapraszamy do artykułu, gdzie poszerzysz swoją wiedzę w tej dziedzinie.
RODZAJE FAKTORINGU:
- Pełny (bez regresu) – jest to rodzaj usługi, gdzie Faktor otrzymując prawo do wierzytelności, przejmuje pełną odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności Twojego kontrahenta. Usługa oczywiście ma swoją cenę, jest nią polisa ubezpieczeniowa. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi się martwić o ryzyko związane z niewypłacalnością swojego usługobiorcy.
- Niepełny (z regresem) – w tym przypadku to przedsiębiorca jest odpowiedzialny za wypłacalność swoich kontrahentów. W momencie nieuregulowania faktury w terminie przez kontrahenta klient zgodnie z terminami wyznaczonymi w umowie powinien zwrócić kwotę uzyskanych od Faktora środków. By uniknąć tego typu sytuacji, firmy faktoringowe weryfikują Twoich kontrahentów.
- Mieszany– usługa zawiera w sobie część faktoringu pełnego oraz część niepełnego. Podpisując umowę z Faktorem uzgodniony zostaje limit, do którego wysokości firma faktoringowa ponosi odpowiedzialność za dług kontrahenta. Powyżej ustalonej kwoty, ryzyko pozostaje po stronie klienta.
FORMY FAKTORINGU:
-
- Jawny– jest to najpopularniejsza forma faktoringu w Polsce, po zawarciu umowy o usługę faktoringu, Faktor informuje Twojego kontrahenta o przejęciu praw do wierzytelności. Wybierając tę formę faktoringu wszelkie opłaty, jakie ponosisz w związku z obsługą przez Faktora, możesz odliczyć od podatku.
- Cichy– kontrahent nie zostaje poinformowany o współpracy z Faktorem. Dłużnik reguluje płatność na konto przedsiębiorcy, ten z kolei spłaca wierzytelność firmie faktoringowej.
- Półotwarty– kontrahent otrzymuje informację o cesji wierzytelności po otrzymaniu wezwania do zapłaty od Faktora.
Metody korzystania z firm faktoringowych:
-
- Faktoring pojedynczy– to rozwiązanie dla klientów chcących korzystać z usług Faktora sporadycznie, Ty decydujesz, które faktury przekazujesz firmie faktoringowej.
- Faktoring globalny– w tym modelu przekazujesz do Faktora wszystkie faktury otrzymane od dłużników, których zgłosiłeś do umowy faktoringowej. Każda z faktur pojawia się w rejestrze firmy faktoringowej, jednak to Ty decydujesz, za które z nich otrzymasz środki.
Kategorie Faktoringu:
-
-
- Krajowy– odbiorcami są podmioty gospodarcze zarejestrowane w Polsce
- Międzynarodowy– odbiorcami są firmy działające poza granicami naszego kraju.
-
Moment otrzymania zapłaty za wierzytelność od Faktora:
-
-
- Faktoring dyskontowy– przedsiębiorca otrzymuje środki niezwłocznie po podpisaniu umowy z Faktorem, kwota płatności jest pomniejszona o prowizję należną dla firmy faktoringowej
- Faktoring zaliczkowy– otrzymujesz od Faktora zaliczkę na poczet przyszłej zapłaty, resztę kwoty uzyskasz po spłacie zobowiązania przez kontrahenta.
- Faktoring wymagalnościowy– klient otrzymuje środki w momencie uregulowania faktury przez dłużnika lub w ustalonym z Faktorem terminie.
-
Faktoring odwrotny
Przedsiębiorca, kupując towar/usługę chciałby wydłużyć termin zapłaty swojemu dostawcy. W tym przypadku firma faktoringowa spłaca za swojego klienta wierzytelność wobec dostawcy, a klient Faktora ma wydłużony okres spłaty należności do firmy faktoringowej.
Dodaj komentarz