Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. swoją działalność rozpoczął w 2003 roku. Firma należy do spółki KRUK. Jest to system wymiany informacji finansowej zawierający dane o zobowiązaniach osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. W rejestrze ERIF znajdziemy zarówno wpisy negatywne jak też pozytywne.
Poza bazą Erif w Polsce na rynku mamy jeszcze inne biura informacji gospodarczej:
- KRD(Krajowy Rejestr Długów)
- BIG InfoMonitor S.A.
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG),
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. (KIDT)
Z ich usług korzystają banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, samorządy, urzędy miasta, gminy, firmy windykacyjne, oraz ubezpieczeniowe i operatorzy telekomunikacyjni.
Kto może zostać wpisany do rejestru?
Wierzyciel może umieścić w rejestrze ERIF konsumenta, jeśli ten posiada wobec niego dług w wysokości minimum 200 zł a jego przeterminowanie, wynosi 30 dni. W przypadku podmiotu gospodarczego jest to minimum 500 zł oraz 60 dni zwłoki.
Negatywny wpis w ERIF BIG S.A niestety skutkuje utratą wiarygodności finansowej zarówno u kontrahentów jak też w instytucjach finansowych, które go weryfikują.
Jakie informacje przetwarzane są w rejestrze?
-
- wysokość należnej wierzytelności
- informacja kto jest wierzycielem
- pozytywne informacje o terminowych spłatach
- zapytania na nasz temat w ciągu 12 miesięcy
Jak sprawdzić, czy znajdujemy się w bazie ERIF?
Należy wejść na stronę https://erif.pl/ , następnie uzupełnić wszelkie dane potrzebne do rejestracji konta. Korzystając ze sprawdzenia raportu na swój temat raz na 6 miesięcy, będzie to darmowe. Raport generowany jest natychmiast. Jeśli chcemy weryfikować częściej swoje dane instytucja obciąży nas jednorazowym kosztem w wysokości ok 3 złotych.
Co możemy sprawdzić w rejestrze ERIF?
-
-
- Raport na twój temat
- Raport z rejestru zapytań
- Raport o dokumencie zapytań
- Raport o firmie
-
Dodatkowo możemy skorzystać z możliwości monitoringu siebie, dzięki temu będziemy informowani o zapytaniu o nasze dane, oraz każdej ich zmianie. Jeśli prowadzimy firmę możemy monitorować naszych kontrahentów, by mieć pewność co do ich wypłacalności. Podając numer nip konkretnego przedsiębiorcy, będziemy otrzymywać wszelkie powiadomienia o zmianie informacji na jego temat.
Zakładając konto na portalu ERIF jako podmiot gospodarczy musimy podpisać umowę określającą naszą współpracę, jeśli chcemy weryfikować inne firmy.
Jak usunąć wpis w bazie ERIF?
Jedyną możliwością jest spłata zadłużenia. Wierzyciel ma obowiązek poinformowania dłużnika o wpisie listem poleconym. Po spłacie zobowiązania podmiot, który umieścił nasze dane, ma 14 dni na aktualizację wpisu. Rejestr Erif ma dodatkowe 7 dni na wprowadzenie zmian. Opieszałość w aktualizacji wpisu ze strony wierzyciela zgodnie z prawem może być ukarana grzywną w wysokości do 30 000 tys. złotych.
Pamiętaj, że dzięki tej bazie budujesz również pozytywny wizerunek, spłacając swoje zobowiązania terminowo.
DANE ADRESOWE:
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Aleje Jerozolimskie 100
00-807 Warszawa
Infolinia czynna: Pn – Pt: 8:00 – 16:00
Dodaj komentarz