Planujesz zakup lub remont mieszkania? A może przymierzasz się do kolejnej inwestycji lub niedługo wybierasz się na spotkanie z doradcą? Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
W tym tekście poruszam kilka najważniejszych kwestii dotyczących zagadnienia hipoteki. W kolejnym akapicie dowiesz się, czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego, dzięki czemu w przyszłości łatwiej Ci będzie podjąć właściwą decyzję.
6 podstawowych różnic pomiędzy kredytem a pożyczką hipoteczną
Jeżeli miałeś już okazję spotkać się z doradcą w Twoim banku przy okazji finansowania zakupu nieruchomości, to na pewno spotkałeś się z takimi pojęciami jak kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna. O ile z tym pierwszym mamy styczność dosyć często, to pożyczka hipoteczna jest raczej jedną z rzadziej spotykanych form kredytu. W poniższej tabeli przygotowałam dla Ciebie praktyczne zestawienie sześciu najważniejszych różnic pomiędzy obydwoma rodzajami finansowania.
KREDYT HIPOTECZNY POŻYCZKA HIPOTECZNA
cel finansowania zakup, budowa lub rozbudowa nieruchomości
modernizacja lub remont nieruchomości
może być wykorzystana na dowolny cel
wysokość wkładu własnego od 10% do 30% wartości nieruchomości niewymagany
maksymalny okres kredytowania 20- 25 lat 30- 35 lat
RRSO% od ≈ 2,3% do ≈ 4,7% od ≈ 4% do ≈ 5%
maksymalna kwota kredytu uzależniona od maksymalnej zdolności kredytowej wnioskodawcy do 70% wartości zabezpieczenia na nieruchomości
kto może udzielić kredytu? wyłącznie banki banki oraz osoby fizyczne
Teraz już wiesz, czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego. Twoją uwagę na pewno zwrócił ostatni wiersz tabeli, czyli informacje o tym, kto może udzielić takiej formy finansowania. W przypadku zakupu nieruchomości jest to dla nas oczywiste. Zazwyczaj umawiamy się na spotkanie w placówce banku, aby poznać swoją maksymalną zdolność kredytową i zapoznać się z ofertą. Ten, kto chce porównać oferty z kilku różnych banków- korzysta z usług pośrednika lub przegląda oferty samodzielnie. W przypadku pożyczki hipotecznej możemy skorzystać zarówno z oferty banku, jak i uzyskać ją od osoby fizycznej. Warunki zawierania umów dotyczących pożyczek pod zastaw nieruchomości reguluje podstawa prawna zawarta w art. 720- art. 724 Kodeksu Cywilnego. Co ciekawe, w przypadku wyboru takiej formy finansowania, wcale nie musi ona dotyczyć pieniędzy, o czym mówi §1 art. 720 KC:
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Co bardziej się opłaca?
To pytanie, na które ciężko jest odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Obydwie formy kredytowania spełniają swoją funkcję znakomicie. Decyzja o tym, na jaki rodzaj wniosku się zdecydujesz powinna być podjęta w sposób adekwatny do Twoich potrzeb i możliwości. Jeżeli planujesz zakup lub budowę domu- kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że hipoteka jest formą kredytu celowego, więc po zakończonej inwestycji możesz podziewać się kontroli z banku, która zweryfikuje, czy pieniądze z kredytu zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli jednocześnie planujesz prace wykończeniowe lub modernizację w obrębie nieruchomości, którą kupujesz, pamiętaj, że mimo wszystko korzystniej będzie we wniosku kredytowym uwzględnić dodatkową kwotę na wydatki związane z remontem. W tym miejscu chciałabym jednak zwrócić jeszcze na chwilę Twoją uwagę na fakt, że w oświadczeniu o remoncie uwzględniane są środki, z których sfinansujesz wyłącznie trwałe elementy wyposażenia domu lub mieszkania. A jeżeli rozważasz same prace remontowe, albo chcesz kupić meble czy nawet nowy samochód- pożyczka hipoteczna będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jak już zauważyłeś w poprzednim akapicie- środki finansowe pochodzące z pożyczki hipotecznej możesz przeznaczyć na dowolny cel.
Obydwie formy kredytowania są do siebie podobne. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku zbadana zostanie Twoja zdolność kredytowa, przejdziesz przez etap wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, a ustanowienie hipoteki na nieruchomości zostanie wpisane do księgi wieczystej. Kredyty i pożyczki hipoteczne są także o wiele tańsze, niż tradycyjne kredyty gotówkowe, których RRSO% osiąga pułap na poziomie nawet kilkunastu procent. Zachęcający jest także długi, dogodny okres kredytowania, dzięki czemu pożyczając dużą sumę, możemy rozłożyć ją na więcej rat w niskiej kwocie, co pozwoli nam elastyczniej planować domowy budżet. Niemniej jednak o podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju wniosku powinien decydować przede wszystkim cel finansowania.
O szczegóły poszczególnych ofert koniecznie zapytaj na spotkaniu swojego doradcę. A jeśli już teraz chcesz zapoznać się z rankingiem najlepszych ofert hipoteki, to serdecznie zapraszam Cię do zakładki kredyty na naszej stronie, gdzie znajdziesz atrakcyjne rozwiązania dla każdego, kto od tradycyjnej bankowości wymaga znacznie więcej.
Dodaj komentarz