Przy udzielaniu zobowiązań różnego rodzaju banki weryfikują wiarygodność kredytową swoich klientów. Proces ten obejmuje między innymi kontrolę w rejestrach Biura Informacji Kredytowej. Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu z uwagi na złe wpisy w BIK. Sprawdź, jak można się ich pozbyć, jak zapobiegać ich powstawaniu oraz sięgnij po pomoc ekspertów, by jak najlepiej przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania po wcześniejszych problemach ze złą historią kredytowania.
BIK – to nie tylko „czarna lista dłużników”
Po pierwsze warto podkreślić, że BIK nie jest tak zwaną czarną listą dłużników, a obecność Twoich danych w tej bazie jest często pożądana i pozwala przyspieszyć cały proces wydania pozytywnej decyzji kredytowej.
Dane do BIK przekazują wszystkie instytucje bankowe – banki komercyjne czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, tzw. SKOK-i, za każdym razem, gdy zaciągasz kredyt lub pożyczkę. Dane do BIK mogą przesyłać również firmy pozabankowe – na zasadach wzajemności. Firmy pożyczkowe korzystają z danych BIK, ale z drugiej strony zobowiązują się do wysyłki informacji o zaciąganych przez ich klientów pożyczkach, w tym chwilówkach.
O ile spłacasz terminowo swoje zobowiązania finansowe, to kształtujesz pozytywną historię kredytowania w BIK. Przy kolejnej próbie wnioskowania o kredyt bankowy bank to doceni i ułatwi Ci sięgnięcie po zewnętrzne finansowanie.
Natomiast opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek z czasem spowodują, że w BIK pojawią się negatywne wpisy na Twój temat. Zobacz, jak do tego nie dopuścić.
Zadbaj o BIK
Czyszczenie BIK jest usługą pożądaną niemal przez każdego dłużnika, który chciałby w przyszłości starać się o uzyskanie kolejnego kredytu lub pożyczki. Czasem może Ci się wydawać, że masz złą historię w BIK, dlatego już nawet nie próbujesz wnioskować o kredyt w banku. To duży błąd, ponieważ niewielkie opóźnienia w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych wcale nie muszą rujnować historii kredytowania.
Banki na mocy art. 105 ust. 4i są zobowiązane do aktualizowania w BIK informacji dotyczących spłaty zobowiązań, korekty jego wysokości, nowo powstałych długów i ich spłaty w terminie 7 dni od zajścia zmiany. BIK ma kolejne 7 dni na wprowadzenie takich danych do systemu. Już tylko z tego tytułu zyskujesz maksymalnie 14 dni na to, by przeciwdziałać wprowadzeniu negatywnych informacji o spłacie swoich długów. Pomożemy Ci na tym etapie refinansować kredyt lub spróbować skonsolidować Twoje zobowiązania.
Powinieneś mieć świadomość tego, że jeśli nie spłacasz kredytu terminowo, informacje o nim mogą być co prawda przekazywane i przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 kolejnych lat, ale dopiero wtedy, gdy opóźnienie wynosiło ponad 60 dni oraz minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego zobowiązania. Sprawdzimy w BIK, jak wygląda Twoja historia kredytowa.
W ramach zadbania o historię unikaj składania kilku wniosków o kredyt w tym samym czasie. Nie jest to dobre dla Twojej wiarygodności. Za każdym razem zapytanie banku o Twoją historię będzie odnotowane w BIK. Im więcej takich zapytań i jednocześnie odrzuceń wniosku kredytowego, tym mniejsze Twoje szanse na realne kredytowanie.
Usuń z BIK negatywne, nieprawdziwe dane
Może się zdarzyć, że nigdy nie miałeś problemów ze spłatą kredytów czy pożyczek albo opóźnienia w uiszczaniu rat nie były zbyt duże, a jednak znalazły swoje odzwierciedlenie w historii w BIK. Co wtedy? Zwróć się o pomoc do ekspertów. Jeśli rzeczywiście miało to miejsce, usuniemy je z BIK, składając odpowiedni wniosek do banku, w którym spłacasz lub spłacałeś zobowiązanie. „Czysta” historia kredytowa przybliży Cię do tego, by uzyskać pożądane finansowanie zewnętrzne.
Nasi eksperci przygotują Cię do złożenia wniosku kredytowego, a także podpowiedzą, jak zwiększyć swoją zdolność. Być może masz w szufladzie kartę kredytową, o której nie pamiętałeś. Jej limit pomimo braku wykorzystywania w praktyce i tak działa na Twoją niekorzyść. Takie niuanse dotyczące wiarygodności kredytowej potencjalnych klientów są nam doskonale znane. Przekażemy Ci tę wiedzę i sprawimy, że Twoje szanse na zobowiązanie w banku będą wyższe.
Dodaj komentarz