Auta bywają różne… Przeglądając ogłoszenia możemy znaleźć duże, wygodne suv-y na wyprawę w teren jak i małe, urocze modele przywodzące na myśl klimatyczne wakacje we Włoszech. Różni je silnik, rodzaj paliwa czy moc. Łączy jednak jedno: zakup auta to ogromny krok w stronę niezależności, a dzięki własnym czterem kołom możemy podróżować jak chcemy i gdzie chcemy. Dziś podpowiadamy, jak wybrać najlepszą formę finansowania przy zakupie samochodu i pokazujemy, czym kredyt samochodowy różni się od zwykłej gotówki.
Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy? Jak najlepiej sfinansować zakup auta?
Jeżeli nie należysz do tej grupy szczęśliwców, którym udało się samodzielnie zgromadzić wystarczające zaplecze finansowe, aby kupić auto, masz kilka możliwości. Możesz skorzystać z zakupu ratalnego za pośrednictwem salonu lub komisu samochodowego, kredytu samochodowego w banku lub standardowego kredytu gotówkowego. Które rozwiązanie jest najlepsze i kiedy warto skorzystać z poszczególnych opcji?
KREDYT
SAMOCHODOWY
KREDYT
GOTÓWKOWY
Typ kredytu kredyt celowy, za środki udzielone przez bank możemy kupić wyłącznie samochód kredyt na dowolny cel, za środki finansowe możemy sfinansować m. in. niezbędne naprawy czy ubezpieczenie OC
Rodzaj zabezpieczenia zabezpieczeniem jest samochód, który kupuje klient brak
Wkład
własny
nie zawsze jest wymagany, jednak czasami może stanowić nawet 50% wartości samochodu niewymagany
Cena kredytu od około 6% do 9% jak przy standardowym kredycie gotówkowym, często nawet w granicach 10%- 16%
Wiek samochodu uzależniony od tego, czy kupujemy pojazd nowy (do ±5 lat od daty produkcji) czy używany (do ±3 lat od daty produkcji)* nie ma znaczenia
Uzyskanie pełnej własności następuje w dniu zakończenia spłaty zobowiązania następuje w dniu podpisania umowy kupna- sprzedaży
Możliwość sprzedaży samochodu dopiero po zakończeniu spłaty kredytu w dowolnym momencie
*poszczególne terminy mogą różnić się od siebie w zależności od polityki wewnętrznej banku
O czym musisz pamiętać kupując samochód?
Wielbiciel zlotów aut z duszą sięgnie po oldschoolową wersję astona martina czy zabytkowego mustanga, natomiast doradca handlowy skłoni się w stronę bezawaryjnego modelu liczącego sobie maksymalnie 5 lat. Rodzice z dziećmi postawią na duży, wygodny samochód rodzinny, a niezależna singielka wybierze sportowe coupe. Każdy z nas ma swoje własne kryteria, które weźmie pod uwagę przy wyborze modelu dla siebie. A jeżeli już udało Ci się znaleźć wymarzone auto, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne zestawienie dokumentów i terminów, których musisz dotrzymać po zakupie.
Umowa kupna- sprzedaży
To podstawowy dokument potwierdzający, że z datą jej podpisania to Ty jesteś jedynym prawowitym właścicielem kluczyków! Formularz takiego dokumentu możesz pobrać bezpłatnie w Internecie. Zanim przygotujesz dokumenty transakcji sprawdź, co musi zawierać, aby była ważna:
- miejsce i datę zawarcia umowy
- informacje dotyczące stron transakcji (imiona i nazwiska kupującego oraz sprzedającego, adresy zamieszkania, numery PESEL, serie i numery dokumentów tożsamości)
- informacje na temat pojazdu (numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), pojemność silnika, rok produkcji)
- cenę sprzedaży (na tej podstawie wyliczona zostanie kwota należnego podatku)
- ewentualne informacje o usterkach (np. informacje o poprawkach blacharsko- lakierniczych)
Podatek
Należny podatek do urzędu skarbowego musisz opłacić w terminie 14 dni od daty zakupu samochodu i jest to tzw. podatek od wzbogacenia się, a jego należna stawka wynosi 2% ceny transakcji. Czy niższa cena nabycia to niższa kwota podatku? Urzędnik ma prawo, a nawet obowiązek sprawdzić cenę rynkową samochodu, którego wartość na umowie mogła zostać zaniżona względem średniej wartości rynkowej. Jeżeli różnica w cenie będzie znacząca, wówczas podatek do US naliczony zostanie zgodnie z wartością orientacyjną dla danego modelu. W przypadku zakupu samochodu używanego, którego wartość na umowie to mniej niż 1000 zł, podatku nie odprowadza się.
Ubezpieczenie OC
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jako nowy właściciel masz pełne prawo kontynuowania polisy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Z datą przeniesienia własności polisa przechodzi na Ciebie automatycznie. Pamiętaj jednak, że firma ubezpieczeniowa ma prawo dokonać rekalkulacji składki, co ma miejsce szczególnie często w przypadku kierowców poniżej 25 r. ż. (płacą oni wyższe OC). W takiej sytuacji możesz zostać poproszony o uiszczenie niewielkiej dopłaty. A jeśli chcesz zawrzeć nową polisę ubezpieczeniową w innej firmie, możesz to zrobić w dowolnym momencie i ubezpieczyć auto tam, gdzie chcesz. Wówczas powinieneś złożyć stosowne wypowiedzenie dotychczasowej polisy w oparciu o:
28 ust. o ubezpieczeniach obowiązkowych- na koniec okresu ubezpieczenia
28a ust. o ubezpieczeniach obowiązkowych- jeżeli posiadasz dwie polisy w tym samym momencie
31. ust. o ubezpieczeniach obowiązkowych- zaraz po zakupie auta, jeśli nie chcesz kontynuować polisy wcześniejszego właściciela.
Jeżeli szukasz ubezpieczenia dla swojego samochodu, odsyłamy Cię tutaj. Na naszej stronie porównasz różne oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będziesz mógł wybrać najlepszą.
Wizyta w wydziale komunikacji
To już ostatnia rzecz, która dzieli Cię od tego, aby w pełni legalnie zacząć cieszyć się swoim zakupem i móc przemierzać kolejne kilometry! Na przerejestrowanie samochodu na siebie masz 30 dni od daty zakupu. Żeby szybko i sprawnie załatwić sprawę urzędową, przygotuj:
dowód osobisty
umowę kupna- sprzedaży
dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem
kartę pojazdu (jeśli została wydana)
stare tablice rejestracyjne.
Na koniec wizyty otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny przez kolejny miesiąc. W tym czasie zostaną wyrobione nowe numery rejestracyjne oraz dokumenty. Status swojego wniosku możesz sprawdzić korzystając z e- urzędu za pośrednictwem serwisu transakcyjnego swojego banku lub czekać na wiadomość SMS z Wydziału Komunikacji.
Jeżeli zabrakło Ci środków na samodzielny zakup auta, możesz zapoznać się z naszą ofertą kredytów samochodowych i gotówkowych wybierając odpowiednią zakładkę na naszej stronie. A jeśli nie lubisz przywiązywać się do samochodów, odsyłamy Cię do artykułu na temat leasingu, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące finansowania dla firm oraz leasingu konsumenckiego. Już dziś sprawdź ile możesz zyskać i wybierz odpowiednią ofertę dla siebie!
Dodaj komentarz